Call 24h servis icon | SK Glass
Zákaznícky servis: +421 914 274 427

Podľa čoho si vybrať strieborný príbor?

Ak ste sa rozhodli pre kúpu strieborného príbora, rozhodli ste sa na jednej strane pre dobrú investíciu (veď nie nadarmo sa hovorí v tejto súvislosti o tzv. „rodinnom striebre“), ale zároveň budete jesť najzdravším príborom. 

          Ak ste kedysi jedli strieborným príborom, svedčilo to o vašej dobrej výchove, ale aj o tom, že patríte k lepšej spoločenskej vrstve. Dnes, v čase fastfoodov, papierových tanierov a plastových vidličiek, je to azda aj znak istej kultúrnosti stravovania.

          V stredoveku už boli známe aj antibakteriálne účinky striebra, preto sa ním ľudia chránili pred morovými epidémiami. Zo striebra vyrábali taniere, misy, tácky či poháre. Čínski cisári jedli striebornými paličkami. V Austrálii zasa uchovávali v strieborných nádobách vodu, aby nestratila svoju kvalitu. Aj americkí cestujúci vkladali striebornú mincu do nádoby s vodou alebo s mliekom, aby im dlhšie vydržali na cestách.

Podľa čoho sa teda rozhodovať a ako si vybrať ten správny a kvalitný strieborný príbor?

 

          Na trhu sa v súčasnosti nachádza veľké množstvo strieborných príborov. Je potrebné si všímať rýdzosť striebra, deklarovaného pri výrobku. Dobrý strieborný príbor by mal mať označenie rýdzosti 925/1000. Tu už hovoríme o príbore z rýdzeho striebra a táto informácia sa musí nachádzať buď priamo vyrazená vo forme príslušného puncového znaku na výrobku, alebo na obale výrobku, resp. na štítku vloženom do balenia príborového setu.

          Ďalším podstatným kritériom je váha výrobku. Je potrebné porovnávať nielen cenu výrobkov ale aj hmotnosť, čo je veľmi dôležité. Lebo  lacnejšia lyžica zo striebra síce tej istej rýdzosti môže vážiť napr. 66 ale aj86 gramov, čo sa samozrejme odrazí na cene. Taktiež by ste si mali všímať dĺžku a hrúbku príboru. Striebro je totiž mäkký kov a ak by ste kúpili príbor s tenšou čepeľou, resp. budú tenšie držadlá vidličky či lyžice, tak na jednej strane bude príbor možno lacnejší, ale môže sa tenší materiál začať ohýbať a po niekoľkých rokoch používania zistíte, že to už zďaleka nie je ten pekný príbor, ktorý ste si kúpili.

          Nemenej dôležitým kritériom je aj to, či je výrobok opuncovaný, čo je zárukou jeho kvality a serióznosti predajcu, ktorý v skutočnosti deklaruje to, čo aj predáva. Výrobky musia byť v zmysle Zákona č. 94/2013 o puncovníctve a skúšaní drahých kovov označené puncovou značkou (§17, bod 4). Nižšie uvádzame zoznam značiek, ktoré musia byť vyrazené na výrobku, aby ste si mohli preveriť ich pravosť.

          Pokiaľ sa na výrobku nenachádza vyrazená puncová značka (na niektorých výrobkoch sa to technicky nedá urobiť), obchodníci sú povinní pri predaji vydať zákazníkovi taktiež doklad (osvedčenie puncového úradu o úradnom označení tovaru) s uvedením druhu, ceny, hmotnosti a spomínanej rýdzosti predaných príborov zo striebra (§35, bod 2 zákona o puncovníctve). Ak výrobok takto označený nie je a obchodník Vám nevie vydať takýto doklad, odporúčame takéto výrobky radšej nekupovať. Nebudete mať istotu, či ste kúpili výrobok z rýdzeho striebra, alebo len výrobok postriebrený. 

          Prajeme Vám teda dobrý výber, aby Vám príbor, či výrobky zo striebra robili dobrú službu po dlhé roky a posúvali sa v rodine z pokolenia na pokolenie ako „rodinné striebro“.